Kryesore » 2012 » Dhjetor » 13 » Tjeter spektakel yjesh qe bien duke nisur nga mesnata e sotme
8:46 PM
Tjeter spektakel yjesh qe bien duke nisur nga mesnata e sotme
Fatlumet mund te shohin me shume se 100 meteoreve duke pushtuar qiellin.Naten e sotme eshte parashikuar takimi i pervitshem me renien e yjeve "Geminide". Nje spektakel i jashtezakonshen edhe nga thuajse mungesa e Henes, qe do ta beje qiellin me pak te shnderritshem dhe yjet me te shikueshem. Shiama e metoreve me origjine nga asteroidi "3200 Phaethon" do te arrije piken maksimale te shikueshmerise sonte.Veçanerisht, midis mesnates dhe ores 2:00, me fatlumet mund te shohin me shume se 100 meteoreve duke pushtuar qiellin. Nuk duhen as instrumente te vecante, as teleskope. Mjafton te hidhni vetem veshtrimin ne qiell per te pakten 20 minuta, duke shpresuar qe te mos jete i mbushur me re'. Faktikisht ky fenomen do te vazhdoje edhe ne ditet e ardhshme, deri me 17 dhjetor, por mbremja e sotme do te jete momenti me i mire per te vezhguar spektaklin qe do te dhuroje "renia e yjeve".
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus