Kryesore » 2012 » Dhjetor » 12 » Serbia arreston njeriun e dytë më të pasur
7:05 PM
Serbia arreston njeriun e dytë më të pasur
Policia serbe ka arrestuar Miroslav Mishkovicc, djalin e tij Marko dhe si edhe tetë persona të tjerë. Ata dyshohet se anë të mekanizmave kanë përvetësuar një shumë të majme mbi 30 milionë euro gjatë privatizimit të disa kompanive.67-vjeçari është një nga dy njerëzit më të pasur në Serbi pas Philip Zepter, i cili është pronarë i kompanisë Delta Holding. Pasuria e tij përllogaritet se është mbi 2 miliardë dollarë. Biznesmeni serb prej vitesh ka investuar edhe në Shqipëri.Mishkovicc dhe të dyshuarit e tjerë janë mbajtur të shoqëruar për 48 orën në politike dhe janë dërguar në Prokurime e Krimit të Organizuar.Policia ka arrestuar dhe disa ish-zyrtar të cilët kanë abuzuar me detyrën. Nëpërmjet tyre Mishkovicc dyshohet se ka përvetësuar më shumë se 30 milionë euro gjatë viteve 2005-2010, raporton Radio Televizioni i Serbisë.Prokuroria e Krimeve të Organizuara po heton për të zbuluar se si i ka përvetësuar Mishkovicci paratë që kanë investuar në kompaninë e tij "Nibens Group”.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus