Kryesore » 2012 » Tetor » 19 » Grupet mafioze më të fuqishme në botë (+FOTO)
10:14 AM
Grupet mafioze më të fuqishme në botë (+FOTO)
Mafia shqiptare, renditet në vendin e nëntë në listën e grupeve mafioze të të rrezikshme në botë. Specialitete të së cilës janë tregtia me narkotikë, shitja e armatimeve dhe prostitucionit. Sipas gazetës kroate ‘Vecernji List’ pjesëtarët e saj e respektojnë kanunin e tyre, të vjetër.Ndërsa në vendin e parë renditet mafia ruse e cila numëron mbi gjysmë milion pjesëtarë, dhe kontrollon afro 70 përqind të ekonomisë ruse. E dyta radhitet mafia italiane, me një "fitim” vjetor prej 100 miliardë eurosh, ndërkohë që në vendin e tretë të listës së Interpolit radhitet narko-karteli kolumbian.

Në vendin e parë renditet mafia ruse e cila numëron mbi gjysmë milion pjesëtarë, dhe kontrollon afro 70 përqind të ekonomisë ruse.

E dyta radhitet mafia italiane, me një "fitim” vjetor prej 100 miliardë eurosh,

Në vendin e tretë të listës së Interpolit radhitet narko-karteli kolumbian.

Krahas tregtimit me imigrantët ilegalë, edhe tregtia me kokainës del të jetë një ‘biznes’ fitimprurës për mafian kineze e cila renditet në vend të kartërt

Falë kontrollit të prostitucionit, pornografisë dhe lojërave të fatit, jakuzat japoneze, me afro 110,000 pjesëtarë, duket se me "meritë” e mbajnë vendin e pestë në listën e Interpolit.

Vendi i gjashtë në listë është i rezervuar për mafian meksikane.

Mafia izraelite radhitet e shtata.

Në vendin e tetë renditet mafia serbe e cila operon në dhjetëra shtete, ndërkohë që 350 pjesëtarë të saj janë pjesë e listave të Interpolit.

Mafia shqiptare, renditet në vendin e nëntë në listën e grupeve mafioze të të rrezikshme në botë. Specialitete të së cilës janë tregtia me narkotikë, shitja e armatimeve dhe prostitucionit.

Mafia e Xhamajkës renditet në vend të dhjetë, vend të cilin e siguroi falë vrasjeve tejet brutale dhe tregtisë me drogë.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus